در زندگی‌های آپارتمانی امروزی ایجاد فضای سبز اهمیت زیادی دارد. وجود گل در محیط خانه می‌تواند باعث آرامش اعصاب شود. از لحاظ روانشناسی نیز، گل تاثیر مثبتی در خلق و خو و روحیه افراد می‌گذارد.
غالب افراد در جستجوی گل مناسب تراس و بالکن هستند تا بتوانند نوع مقام آن را در فضا آپارتمان پرورش دهند. بالکن و تراس محیط مناسب و خوبی برای نگهداری گل‌های زینتی است. تکثیر گل‌های زینتی همچون گل زاموفیلیا و گل گوشواره‌ای بهترین گزینه است. چرا که این گل‌ها با نور کم نیز قابل تکثیر هستند.
ما در مقاله زیر به بررسی گل مناسب تراس می‌پردازیم.
در انتخاب گل مناسب تراس به چه نکاتی باید توجه نماییم؟
در انتخاب گل مناسب تراس به نکات زیر توجه نمایید:
•    میزان تابش نور در تراس‌های جنوبی بیشتر از تراس‌های شمالی است. این ویژگی بهترین گزینه برای گل‌های آفتاب پسند است.
•    برای تعدیل دما در گرما و سرما از گلدان‌های لعابی و سفالی استفاده می‌شود.
•    در بالکن و تراس میزان گرد و غبار و آلاینده‌ها به وفور یافت می شود. بنابراین گل انتخابی شما باید طوری باشد که به این مسائل واکنش نشان ندهد.
•    در آپارتمان‌هایی که آفتاب کمتر و سایه  بیشتر دارند گل‌هایی مثل بنفشه، فلوکس، پروانش و زنبق وحشی دارای دوام بیشتری است. همچنین گیاهانی مثل پتوس، برگ بیدی، فیلو دندرون، مارانتا، مارچوبه مناسب خواهند بود.
•    در آپارتمان‌هایی که رطوبت بالایی دارند گل‌های شمعدانی، بگونیا، همیشه گلدار و فوکسیا دارای دوام بالایی هستند.
•    در فصل سرما نیز گل مناسب تراس گل‌های مقاوم به سرما هستند. در این فصل شما باید بیشتر از بوته‌های گل دار و درختچه استفاده نمایید.
گل مناسب تراس جنوبی
آپارتمان‌هایی که تراس جنوبی دارند از نور بیشتر و گرمای کمتری برخوردارند. در این بالکن‌ها نیز می توان از گل‌ها و گیاهان تزئینی استفاده نمود. از گیاهان مناسب می‌توان به گل یخ، گل نرگس، شب بو و خرزهره اشاره کرد. شمعدانی، پیچ امین الدوله، گل کاغذی، نیلوفر، انارک، پیچک،عشقه و اقاقیا  از پرکاربردترین گل‌ها در تراس‌های جنوبی هستند.
همچنین در این بالکن‌ها می‌توانید از درختچه‌هایی مثل زیتون، پیراکانتا، نارنج و یوکای باغچه‌ای استفاده نمایید. در این تراس‌ها نگهداری گیاه اکالیپتوس نیز به شدت توصیه می‌شود. چرا که باعث فراری دادن پشه‌ها و حشرات می‌شود.
گل مناسب تراس شمالی
آپارتمان‌هایی که تراس شمالی دارند؛ معمولا میزان تابش نور و گرما در آن ها بیشتر است. شما در این آپارتمان‌ها ازگل‌ها و گیاهان مختلفی می‌توانید استفاده کنید. از گیاهان مناسب برای این فضا می‌توان به فیل گوش، هوستا و پیچک اشاره کرد. تورنیا، گل حنا، بنفشه، زنبق، نردبان یعقوب، بگونیا، پیچ تلگرافی، زبان در قفا و گل‌های تزیینی گوشواره‌ای از جمله گل‌های مناسب برای تراس هستند.
برای داشتن یک تراس زیبا، علاوه بر گل به یک کفپوش مناسب نیز نیازدارید.  شما این کفپوش را می‌توانید با توجه به سلیقه  و میزان هزینه  خود انتخاب نمایید. کاشی‌های مراکشی، چمن مصنوعی، ترمووود و وودپلاست از جمله کفپوش های مناسب برای تراس هستند.
در فضای تراس، بایستی از تمام فضا، خصوصا دیوارها استفاده نمود. باغ عمودی یا دیوار سبز و گذاشتن گلدان روی دیوار از جمله راهکارهای خوب در این زمینه است.
انواع گل زینتی برای فضای تراس
گل بگونیا
گل بگونیا به سه دسته  زیر تقسیم می شود:
•    بگونیا غده‌ای
•    بگونیا لورن
•    بگونیا الاتیور
این گل دو گونه  برگی و گلدار دارد. برای رشد به حداقل  12 درجه  سانتی گراد دما و حداکثر به 21 درجه دما نیاز دارد.
گل شمعدانی
در مورد این سوال که چرا گل شمعدانی گل مناسب تراس است؟ باید گفت که گل شمعدانی به علت عطر و رنگ خاصی که دارد، در فضا آپارتمان به عنوان گل تراس استفاده می‌شود. معمولا این گل در فضا تراس به شکل معلق قرار می‌گیرد.
گل یاس رونده
در رابطه با این موضوع که کدام گل مناسب تراس است؟ باید گفت که یاس رونده یک انتخاب مناسب برای تراس است. چرا که تراس فضا مناسبی را برای رشدش فراهم می‌آورد. این گل بسیار خوشبو است. عطر معطر این گل فضا متفاوتی را در تراس بوجود می‌آورد. این گل برای رشد خود به نور نیاز دارد، بنابراین محیط تراس برای آن بهترین محیط به حساب می‌آید.
گل داوودی
گل داوودی، گل ملی ژاپن است. این گل گونه‌های زیادی داشته تا جایی که تا کنون 200 گونه  آن شناسایی شده است. در رابطه با این سوال که چرا گل داوودی گل مناسب تراس است؟ باید گفت گل داوودی مقاومت بالایی دارد. تا جایی که به خاطر مقاومت بالای آن از آن در تراس و بالکن استفاده می‌شود.
گل تاج خروس
در رابطه با این موضوع که کدام گل مناسب تراس است؟ باید گفت که تاج خروس بهترین گل برای فضا تراس است. این گل موجب باز شدن عروق شده و در کنترل کلسترول موثر است. جنس مخملی این گل در محیط تراس بسیار جذاب است.
گل محبوبه شب
گل محبوبه شب یک گل مناسب تراس است. برخی از گل‌های محبوبه  شب در شب باز می‌شود، به همین دلیل به آن این نام را داده‌اند. این گل در تمام فصل‌های سال گل می‌دهد. رنگ آن سبز بوده و از لحاظ پرورشی بسیار باصرفه است. به همین علت شما می‌توانید از گل محبوبه شب در تراس خود استفاده نمایید.
گل اطلسی
این گل به علت عطر دل پذیری که دارد، یکی از بهترین گل ها برای تراس است. گل اطلسی در رنگ‌های قرمز، سفید و بنفش یا ترکیبی از 2 رنگ است. گل های اطلسی می توانند به شکل پرگل، درشت، پرپر و چین دار دیده بشوند.
گل کاغذی
در رابطه با این موضوع که کدام گل مناسب تراس است؟ باید گفت که گل کاغذی میتواند گزینه خوبی برای نگهداری در تراس باشد. این گل حالت رونده داشته و نگهداری آن در محیط باز باعث ایجاد دیواری از گل میشود. این گل به نور زیاد و آب کم نیاز دارد.
درختچه‌های مخصوص تراس
درخت زیتون: شما میتوانید در گلدان خانه خود از درخت زیتون استفاده نمایید. این درختچه همیشه سبز بوده و به مراقبت خاصی نیز نیاز ندارد.
نخل زینتی: این گیاه نیز به علت مقاومت بالایی که دارد، بهترین گزینه برای تراس است. نخل زینتی در زمستان به 5 تا 10 درجه  سانتیگراد دما و در تابستان نیز به یک تهویه خوب نیاز دارد.
گیاهان رونده: از جمله گیاهان رونده که میتوان از آن در تراس استفاده کرد میتوان به پاپیتال، موچسب، عشقه و دیوار سبز اشاره نمود. گیاهان رونده می توانند در محیط تراس باعث ایجاد سایبانی خوب گردند.
یوکا: این گیاه به علت مقاومت بالایی که در مقابل تشنگی و گرسنگی دارد، فضای زیادی را نمی گیرد. به همین علت می توان از آن در تراس های کوچک استفاده نمود.
درخت نارنج: درخت نارنج نیز جزء درختچه های همیشه سبز است. عطر شکوفه های نارنج، باعث معطر شدن محیط خانه می شود. نارنج سرمای هوا را تا حد بسیار زیادی تحمل می کند. اما با این وجود توصیه می شود که برگ های آن را در زمانی که دمای هوا به صفر درجه می رسد با نایلون بپوشانید.
برگرفته از سایت گلیتال

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه