بایگانی‌ها

قبل از خرید خانه و در هنگام جلسه چه نکاتی را باید توجه کنیم؟

قراردادهای خرید و فروش همگی از مجموعه‌ای از نکات ثابت پیروی می‌کنند. خریداران و فروشندگان برای راحتی و قانونی بود کار خود به آژانس‌های املاک مراجعه می‌کنند و با اعتماد، به خرید و فروش ملک و زمین می‌پردازند. مشاوران املاک در این موارد امین طرفین معامله هستند. بنابراین به عنوان امین باید نکاتی را در زمان عقد قرارداد به طرفین معامله گوشزد کنند.

در این مقاله موارد زیر را بررسی میکنیم

 • چک کردن مجوز آژانس املاک
 • مشاهده سند و تطبیق دادن با مورد معامله
 • احراز هویت طرفین
 • چک کردن رهن بودن مورد معامله
 • اصالت وکالت را بررسی کنید
 • زمان پرداخت و نحوهٔ پرداخت
 • زمان حضور در دفترخانه
 • شروط فسخ معامله
 • کد رهگیری
 • سخن آخر

چک کردن جواز مشاور املاک

برای متقاضیان: دفتر املاک دارای مجوز به دو صورت تجاری و دپارتمان فعال هستن که در هر دو صورت باید از اتحادیه املاک جواز کسب نمایند

برای دفاتر املاک :

اولین کاری که در آژانس املاک خود انجام می‌دهید، این است که مجوز آژانس خود را در مقابل دید عموم قرار دهید. شما وظیفه دارید که اعتماد مشتری را به خود جلب کنید. مشتری که بار اول برای انجام معامله به آژانس شما می‌آید، باید به شما اعتماد کند. نصب مجوز آژانس در دید عموم، بهترین روش اعتماد سازی برای مشتریان شماست.

مشاهده سند و تطبیق دادن با مورد معامله

مشاهده سند و احراز اصالت سند کار مشاور شماست . ترجیحا شما هم در زمان انجام معامله سند را بدقت بررسی نمایید و تعداد پارکینگ ، جانمایی انباری و متراژ آن و غیره را مطالعه کنید . درضمن شما میتوانید جهت دریافت بازداشتی بودن سند و یا ممنوع المعامله بودن مالک درخواست کنید که از سند در دفترخانه استعلام بند ز بگیرند.در اینجا درباره استعلام بند ز بیشتر توضیح داده ام کلیک کنید.

احراز هویت طرفین

مشاور شما برای قانونی بودن معامله حتما باید به احراز هویت طرف مقابل بپردازند. خودتان هم در زمان انجام معامله، کارت ملی و شناسنامهٔ طرفین را بگیرید و با اطلاعات درج شده در قرارداد و سند تطبیق دهید.

چک کردن رهن بودن مورد معامله

در کشور ما از سند زمین و ملک برای ضمانت استفاده می‌کنند. مشاور شما باید که حتما از آزاد بودن زمین مطمئن شود .و شما نیز سند را به طور کامل بخوانید، زیرا در بخشی از سند های در رهن، موضوع ضمانت و یا وثیقه بودن آن ذکر می‌شود. مشاور باید خریدار را از خطرات معاملهٔ زمین در رهن و وثیقه آگاه کنید. تا جایی که امکان دارد او را از انجام چنین معامله‌ای منصرف کند.

اصالت وکالت را بررسی کنید

اگر آپارتمان یا زمین به صورت وکالتی معامله می‌شود، مشاور باید خریدار را از نکات حقوقی، آگاه سازد. خریدار نیز میتواند اصالت وکالت را از طریق سایت یا مراجعه به دفترخانه بگیرد _ چگونگی اخذ استعلام وکالت نامه بصورت آنلاین در اینجا توضیح داده شده – کلیک کنید . نکته مهم‌تر اینکه همیشه معامله‌های وکالتی نگرانی‌های حقوقی دارند. حتما این مسئله را به خریدار گوشزد کنید.

زمان پرداخت و نحوهٔ پرداخت

مشاور شما باید نسبت به هر قرارداد آداب پرداخت و دریافت پول در معامله را برای طرفین قرارداد، توضیح دهد. شرایط پرداخت عرف به این صورت هست که حدود ۴۰_۵۰٪ مبلغ را در زمان انجام قرارداد باید پرداخت شود و در صورتی که ملک دارای سند تک برگ باشد حداکثر تا ۴۵ روز تحویل و بعد از آن دفترخانه و انتقال سند. خریدار نباید همهٔ مبلغ را پیش از انتقال سند پرداخت کند.مبلغ عرف برای انتقال سند حدود ۵_۱۰٪ مورد معامله هست . مشاور شما باید حتما زمان پرداخت مبالغ را در قرارداد ذکر کند و رسید را به طرفین تحویل دهید.

زمان حضور در دفترخانه

مشاور شما باید حتما زمان حضور در دفترخانه برای انتقال سند و انجام معامله را در قرارداد بنویسد. این موضوع را به طرفین معامله گوشزد کند.و نیز باید طرفین قرارداد را از خطرات به موقع حضور نیافتن در دفترخانه، آگاه سازد. در اینجا راجب به این خطرات بیشتر نوشته ام – کلیک کنید

شروط فسخ معامله

در متن مبایعه نامه ها املاک به اسقاط کافه خیارات اشاره شده که این نیز به آن معنی است که طرفین معامله در هیچ صورتی نمی‌توانند معامله را فسخ کنند. برای همین در شرایط خرید یا فروش ملک خود حتما در قرارداد، بندی را به فسخ معامله اختصاص دهید.

مثلاً برای خریدار در صورت پاس نشدن چک … یا برای فروشنده در صورت عدم تحویل یا حاضر نبودن اسناد مدارک در زمان دفترخانه .

کد رهگیری

حتما کد رهگیری را از مشاورتون درخواست نمایید .در اینجا مزایای اخذ کد رهگیری را برای شما توضیح دادم کلیک کنید.

برای استعلام کد رهگیری میتوانید به سایت www.iranamlaak.ir مراجعه کنید.

سخن آخر

تمام قراردادها از مجموعه‌ای از مواد و بندهای قانونی نوشته شده، پیروی می‌کنند. مردم برای انجام معاملهٔ قانونی به بنگاه‌های معاملات ملکی مراجعه می‌کنند. مشاوران املاک در برابر این اعتماد موظف به رعایت نکاتی هستند. مشاوران املاک باید مجوز بنگاه خود را در مقابل دید عموم قرار دهند. همچنین باید کد رهگیری به طرفین معامله ارائه دهند و خریدار و فروشنده را از نکات حقوقی هنگام عقد قرارداد آگاه سازند.

من و تیم پازل تعهد میکنیم که تمامی موارد اشاره شده در بالا را برای تمام متقاضیان خود رعایت کنیم و ذهن خریدار را از مسائل حقوقی آرام کنیم ، امیدوارم خاطره خوش جا مانده از خریدتان باعث شود که من را به دوستانتان معرفی کنید .

ارادتمند شما کامران کراماتیان

بخوانید موارد دیگر را در بلاگ KRealtor

نظر

 • سیامک محمدی
  اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۰ در ۲۳:۴۵

  سلام ممنون از اطلاعات کامل و مفیدتون 🙏

 • شادی غلامنژاد
  آبان ۲۹, ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۷

  سلام وقت بخیر آپارتمانی را در ۷/۲۰قولنامه کردم و۷/۲۵بازداشت بند ز توقیف شده ۱۰/۱وقت محضر داریم چکار باید بکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کامران کراماتیان
   آذر ۲, ۱۴۰۱ در ۱۵:۳۸

   سلام وقت شما هم بخیر
   حتما در مورد این موضوع با یک وکیل ملکی مشورت کنید
   اما در حد مشاوره باید روز دفترخانه با چک بانکی به دفترخانه مراجعه کنید و گواهی عدم حضور را دریافت نمایید .

افزودن دیدگاه